top of page

Geçici Yuva (Adaptasyon Gönüllüsü) Nedir?

GEÇİCİ YUVA DENEME SÜRESİ DEĞİLDİR! 
Geçici yuvalıkta amaç ailelerin ve kişilerin kendilerini denemesi değil, yuva arayan köpeklerin yuvalanma şansını artırmaktır.
Yaşam alanımızdaki köpeklere, ev adaptasyonunu sağlamak, gerekirse tuvalet eğitimi vermek gibi konularda emek veren; biz ona uygun kalıcı yuvayı bulana kadar evini açan gönüllülerdir.
Geçici Yuva (Adaptasyon Gönüllüsü) Nedir?
Barınaktaki sahipsiz canlar daimi yuvalarını ararken onlara kısa süreliğine sıcak bir yuva sağlamak adına gönüllülerin evlerini açtıkları bir sistemdir. Amaç hiç bir zaman geçici yuvaya köpeği bırakıp kurtulmak değildir, ömürlük yuvasını aradığı süreci hızlandırmak ve barınaklar yerine sıcak bir ev ortamı sunmaktır. Ev ortamına alışacak, kendine güveni artacak ve sosyalleşecektir. Böylece sahiplenilme oranı artacaktır. Geçici yuvanın en büyük faydası köpeğin karakterini öğrenmektir.
Nasıl işliyor?

İlk önce, sizi daha iyi tanıyabilmemiz için Geçici Yuva Formumuzu doldurmanızı rica edeceğiz. Sonrasında Hadımköy Yaşam Alanımıza gelip köpeklerimizle tanışıp zaman geçiriyorsunuz. Size uyan bir köpek bulduktan sonra geçici yuvalığa hemen başlayabilirsiniz!

Geçici yuva süresi ne kadar?

Bu süre hayvanların kalıcı yuva bulabilmesine göre değişkenlik gösterebiliyor. Geçici yuva süresi 2 hafta ile 6 hafta arasında sürebiliyor. Eğer özel bir sebeple çok kısıtlı bir süre geçici yuva olabilecekseniz, formu doldururken bundan bahsetmenizi rica ediyoruz.

Geçici Yuva Neden Önemli?

Geçici yuva sayesinde köpeğin ömürlük yuvasını bulma şansı artıyor. İnsanlar barınaktan köpek sahiplenmeye karşı tedirgin ve ön yargılı yaklaşabiliyorlar. Ev ortamındaki bir köpeğin sahiplendirilme olasılığı, barınaktaki bir köpeğin sahiplendirilmesinden çok daha yüksektir. Geçici yuva, köpeğin ev ortamına alışarak, karakterlerinin ve özelliklerinin ortaya çıkmasına da yardımcı olur. Böylece o köpeğe uygun kalıcı yuvayı bulabilme, doğru eşleşmeyi yapabilme şansımız artmaktadır. Bu şekilde bir köpeğe kalıcı bir yuva bulunduğunda, başka bir köpeğe geçici yuva olarak bir çok köpeğin kurtarılmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Geçici yuva olarak sorumluluklarım nelerdir?

  • Aynı sizin köpeğinizmiş gibi bakımını üstlenmeniz gerekecektir.

  • Günlük bakımı size ait olacak. Olası bir sağlık probleminde Kurtaran Ev’in anlaşmalı veterinerine köpeği götürebilirsiniz.

  • Köpeğin tuvalet eğitimi yoksa bu konuda eğitim vermeniz gerekebilir.

  • Köpeği sahiplendirebilmek için ev ortamında fotoğraf ve videolarını çekmeniz gerekir. (Ev içinde, yürüyüş sırasında, oynarken, sosyalleşirken, vs.)

  • Süreç boyunca biz de elimizden geldiğince size yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Geçici yuva olduğunuz köpekle uyum sağlayamazsanız, ne olur?

Geçici yuva olduğunuz köpekle uyum sağlayamadığınız durumda, onun yerine başka bir köpeğe geçici yuva olabilirsiniz. Geçici yuva olduğunuz köpek, evinizdeki diğer evcil hayvanlarla sorun yaşar ise evinize daha uygun bir köpekle geçici yuvalığa devam edebilirsiniz. Bu yüzden, geçici yuvada doğru eşleşme önemlidir.

WhatsApp+Image+2020-04-18+at+12.41.57.jp

ÖNEMLİ NOT

  • Soruları cevaplarken, Geçici Yuva Programımızın, Kurtaran Ev himayesindeki köpeklerin ev ortamına alışmaları ve özgüvenlerinin artabileceği bir deneyim olduğunu unutmayın.

  • İstanbul içi şartımız vardır.

GEÇİCİ YUVA DENEME SÜRESİ DEĞİLDİR! 

bottom of page