top of page

Geçici Yuva Programı Nedir?

GEÇİCİ YUVA DENEME SÜRESİ DEĞİLDİR! 
Yaşam alanımızdaki köpeklere, ev adaptasyonunu sağlamak, gerekirse tuvalet eğitimi vermek gibi konularda emek veren; biz ona uygun kalıcı yuvayı bulana kadar evini açan gönüllülerdir.
Geçici Yuva Nedir?
 
Barınaktaki sahipsiz canlar daimi yuvalarını ararken onlara kısa süreliğine sıcak bir yuva sağlamak adına gönüllülerin evlerini açtıkları bir sistemdir. Amaç hiç bir zaman geçici yuvaya köpeği bırakıp kurtulmak değildir, ömürlük yuvasını aradığı süreci hızlandırmak ve barınaklar yerine sıcak bir ev ortamı sunmaktır. Ev ortamına alışacak, kendine güveni artacak ve sosyalleşecektir. Böylece sahiplenilme oranı artacaktır. Geçici yuvanın en büyük faydası köpeğin karakterini öğrenmektir.
Nasıl işliyor?

İlk önce, sizi daha iyi tanıyabilmemiz için Geçici Yuva Formumuzu doldurmanızı rica edeceğiz. Sonrasında Hadımköy Yaşam Alanımıza gelip köpeklerimizle tanışıp zaman geçiriyorsunuz. Size uyan bir köpek bulduktan sonra geçici yuvalığa hemen başlayabilirsiniz!

Geçici yuva süresi ne kadar?

Bu süre hayvanların sahiplendirilmesine göre değişkenlik gösterebiliyor. Geçici yuva süresi birkaç günden 4 haftaya kadar sürebilir. Eğer sadece kısıtlı bir süre geçici yuva olabilecekseniz formu doldururken bundan bahsetmenizi rica ediyoruz. Kısıtlı bir süre olsa da geçici yuva olabilirsiniz.

Geçici yuva olarak sorumluluklarım nelerdir?

  • Aynı sizin köpeğinizmiş gibi bakımını üstlenmeniz gerekecektir.

  • Günlük bakımı size ait olacak. Olası bir sağlık probleminde Kurtaran Ev’in anlaşmalı veterinerine köpeği götürebilirsiniz.

  • Köpeğin tuvalet eğitimi yoksa bu konuda eğitim vermeniz gerekebilir.

  • Köpeği sahiplendirebilmek için ev ortamında fotoğraf ve videolarını çekmeniz gerekir. (Ev içinde, yürüyüş sırasında, oynarken, sosyalleşirken, vs.)

  • Süreç boyunca tarafımızdan seçilen eğitmenler ihtiyaç halinde size yardımcı olabileceklerini unutmayalım!

Geçici yuva olduğunuz köpekle uyum sağlayamazsanız, ne olur?

 

Geçici yuva olduğunuz köpekle uyum sağlayamadığınız durumda, onun yerine başka bir köpeğe geçici yuva olabilirsiniz. Geçici yuva olduğunuz köpek, evinizdeki diğer evcil hayvanlarla sorun yaşar ise evinize daha uygun bir köpekle geçici yuvalığa devam edebilirsiniz. Bu yüzden, geçici yuvada doğru eşleşme önemlidir.

 

Geçici Yuva Neden Önemli?

 

Geçici yuva ile köpeğin ömürlük yuvasını bulma şansı artıyor. Ev ortamındaki bir köpeğin sahiplendirilme olasılığı barınaktaki bir köpeğin sahiplendirilmesinden çok daha yüksektir. İnsanlar barınaktan köpek sahiplenmeye karşı ön yargılı olabiliyorlar. Geçici yuva, köpeğin ev ortamına alışarak, karakterlerini ve özelliklerini ortaya çıkmasına da yardımcı olur. Böylece sahiplendirmek daha kolay gerçekleşmektedir. Geçici yuva, köpeğin doğru yuvaya yerleşebilmesi için önem taşıyor. Bu şekilde bir köpeğe kalıcı bir yuva bulunduğunda başka bir köpeğin de şansı artmış oluyor. İnsanlar evlerini açtıkça barınaklar kapasite olarak rahatlıyor.

Geçici Yuvadaki Köpeğin Değerlendirme Tablosunu buradan indirebilirsiniz. Köpeğin gelişimini kolayca takip etmek için bu tabloyu ilk haftanızda doldurmanızı isteyeceğiz.

Geçici yuvalık yaptığım köpeği kalıcı olarak sahiplenebilir miyim?

Elbette!

 

Buna 'Foster Fail' deniliyor, yani 'Başarısız Geçici Yuvalık'! Bu gibi durumlar çok normaldir. Köpeğinizi ömürlük sahiplenmeye karar verirseniz Kurtaran Ev Ailesi olarak sizi desteklemekten çok mutlu oluruz!

WhatsApp+Image+2020-04-18+at+12.41.57.jp

ÖNEMLİ NOT

  • Soruları cevaplarken, lütfen Geçici Yuva Programımızın, Kurtaran Ev himayesindeki köpeklerin ev ortamına alışmaları ve özgüvenlerinin artabileceği bir deneyim olduğunu unutmayın.

  • İstanbul içi şartımız vardır.

bottom of page